LPG Güvenlik Önlemleri

LPG sistemi, doğru malzeme ve standartlara uygun işçilik ile en az diğer yakıtlar kadar güvenli bir yakıttır. Güvenlik konusuna değindiğimiz bu yazıda, LPG, benzinin eş değeri bir yakıt olduğu için bu iki yakıtın karşılaştırmasını tercih edeceğiz. Öncelikle “en az” ifadesini detaylandıralım ve LPG güvenliğini karşılaştırma yolu ile anlatmaya çalışalım:

Güvenlikten bahsederken ilk değinilmesi gereken konu LPG tankı olmalıdır: LPG tankı, ağır çelikten yapılır ve kalınlığı 3 ila 6 mm arasında değişir, yani benzin deposuna kıyasla bu tank en az 3 kat daha kalındır ve plastik ya da sac alaşımdan yapılan benzin depolarından daha güvenlidir. LPG tankı kurşunun delemeyeceği kadar kalındır ve darbelere dayanıklıdır.

Bir LPG tankı, maksimum çalışma basıncının birçok katına dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Delinmeye karşı çok daha dayanıklıdır ve darbeye tipik bir benzin veya dizel tankından çok daha fazla dayanırlar. Tank montaj sistemleri, 20 G (yaklaşık 200 m/s²) darbede bile tankın yerinden çıkmamasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Aşırı Dolum Koruması

Otogaz tankları, aşırı doldurmayı önlemek için Otomatik Doldurma Sınırlayıcı (AFL) ile tasarlanmıştır, böylece yakıt ikmali işlemi sırasında aşırı yakıtın salınması neredeyse tamamen ortadan kaldırılır.

Basınç Tahliye Valfleri

Otogaz tankları en zorlu koşullara bile dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Tanklar, sıcak hava koşullarında LPG’nin genleşmesine izin vermek için % 20 kullanılmayan hacim ile tasarlanmıştır. Ayrıca, tank anormal miktarda ısıya maruz kalsa bile, iç tank basıncının güvenli toleranslar içinde kalmasını sağlayan bir basınç emniyet valfi vardır.

Otomatik Kapatma Sistemleri

LPG tanklarında, motor herhangi bir nedenle durursa motora gaz akışını durduran ve elektronik olarak kontrol edilen kesme vanaları vardır. Otogaz motor yakıt sistemleri, acil durumlarda otomatik olarak çalışan emniyet cihazları ve aşırı akış kesme vanaları ile donatılmıştır.

Güvenlik ile ilgili bilgi verirken, benzin ve LPG arasındaki yanıcılık karşılaştırmasını da mutlaka yapmamız gerekir. Benzin, LPG’ye göre daha yanıcı bir maddedir. Benzin, 246 derecede tutuşurken LPG (propan) 470 derecede tutuşur. Benzin ve gaz sızıntılarını karşılaştırdığımızda da yanma ve patlama konusunda benzinin daha tehlikeli olduğunu görürüz. Bu patlayıcılık karşılaştırması “Fifth Gear” adlı oto belgesel programında yapılmış ve LPG’nin güvenliği yapılan bu test ile kanıtlamıştır. ( LPG Güvenli mi? )

LPG tankının güvenlik önlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz

  • LPG tankı köşesizdir, bu formun tercih edilmesinin nedeni sıkışmaya maruz kalmaması veya sıkışma durumunda kolayca kurtulabilmesidir.
  • LPG tankında elektro valf bulunmaktadır, elektrik kesildiğinde (kaza, stop etmek veya başka bir nedenden) bu valf sayesinde gaz akışı kesilir.
  • Basınç kontrollü valf ise regülatörden basıncın azalması (boruya alınan darbe kaçak vs.) sonrasında gaz akışını tanktan keser.
  • Gaz limit sistemi tanklar için belirlenen %20’lik emniyet payının ayarlamasını yapmakta, sıcak havada LPG’nin genleşmesi sorununu da çözmektedir.
  • LPG çalışma basıncı 10 Bar seviyesindedir, buna rağmen tanklar 30 Bar’a kadar dayanıklıdır ve 27 Bar basınç olması durumunda tahliye valfi sayesinde montaj sırasında bağlanan tahliye bacalarından gaz dışarıya atılır.
  • LPG tanklarında kurşun erime valfi bulunur. En kötü durumda işlev sağlayan bu valf, aracın alev alması durumunda depodaki gazın kontrollü yanma ile dışarı atılmasını sağlar.

Arabanıza bir LPG sisteminin kurulması yakıt maliyetlerinden %50’ye kadar tasarruf etmenizi sağlar. Ayrıca, LPG temiz bir enerji kaynağıdır, çünkü ince partikül içermez ve şehirlerdeki hava kirliliğinin temel nedenlerinden biri olan CO2 emisyonlarını %10 oranında azaltır. Arabanıza bir LPG sistemi takıldığında, trafik kısıtlamalarına tabi alanlarda bile araç sürebilirsiniz.

Tanklardaki dört emniyet valfi, katı standartlarımız ve son teknolojilerle uyumlu güncel sistemlerimiz sayesinde güvenlikten tasarruf etmez, sürüş zevkinizden ödün vermezsiniz, çünkü Şafak Otogaz olarak, kurulumunu yaptığımız otogaz sistemleri güç ve esneklik açısından kullanıcılarımıza her zaman mükemmel performans sunar.

Sistemlerimiz sıralı, doğrudan veya geleneksel yakıt enjeksiyonu ile her türlü araca monte edilebilir. Aracınız için en uygun otogaz kurulum türünü öğrenmek için vakit kaybetmeden servislerimizdeki uzmanlarımıza danışın, güvenli ve tasarruflu sürüşün keyfini çıkarın.

 

Leave A Comment

Whatsapp Mesaj
Whatsapp Mesaj
Merhaba,
Yardıma mı ihtiyacın var?