Otogaz Dönüşümü Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Otogaz dönüşümü, en basit tanımıyla, uygun LPG kitlerinin (Atiker, Prins, Lovato, Romano, BRC, Aldesa) araca entegre edilmesiyle aracın LPG ile çalışmasını sağlama işlemidir. Bu işlem hem aracın üzerindeki parçalar hem de kitlerden çıkan otogaz dönüşüm malzemeleri kullanılarak, ortalama 5 saatlik bir süre içinde gerçekleşir. Otogaz dönüşümü yaptırmanın kullanıcı açısından en önemli tercih sebebi sağlanan %40 ila %50 arasındaki yakıt tasarrufudur. Tasarruftan sonra önem verilen ikinci konu, LPG’nin karbondioksit salınımının petrole göre çok daha az olması nedeniyle otogaz kullanımının daha çevre dostu olmasıdır.

Bu yazıda otogaz dönüşümü sürecinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini özetleyerek aklınızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.

Otogaz Dönüşümü Yaparken Hangi Servisi Tercih Etmeliyim?

Otogaz dönüşümüne karar verir vermez atacağınız ilk adım, doğru servis seçimi için geniş çaplı bir araştırma yapmak olmalıdır. Otogaz dönüşümü için aracınızı teslim edeceğiniz servisin “TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi”, “Araçların LPG’ye Dönüşümü Mühendis Yetki Belgesi” ve “SMM Büro Tescil Belgesi” sahibi olması gerekir. Bu değerlere özen gösteren otogaz servisleri bu belgeleri halihazırda web sitelerinden sizlerle paylaşacaklardır ancak belgelerinin olup olmadığından emin olamadığınız firmalardan sahip oldukları sertifika ve yetki belgelerini sizinle paylaşmalarını da talep edebilirsiniz. Seçim yaparken ikinci önemli husus da firmanın ve çalışanlarının otogaz sektöründeki deneyimi, kullandıkları cihaz ve altyapının uygunluğu, kalitesi, güncelliği ve montaj sonrası hizmete verdikleri önem olmalıdır. Bu konuları göz önüne aldığınızda, otogaz dönüşümü işlemi için aracınızı rahatlıkla teslim edebilme güvenini size veren firmaları aramakla işe başlamalısınız.

Sertifikalarımız için TIKLAYINIZ.

Otogaz Dönüşümü Yaparken Marka Tercihi Nasıl Olmalıdır? Yakıttan Ne Kadar Tasarruf Ederim?

Otogaz dönüşümü sonrasında aracınızda yapacağınız tasarruf tüm otogaz dönüşüm markaları için aynıdır. A markasından %30, B markasından %40 tasarruf sağlanır şeklinde bir yaklaşım doğru olmayacaktır; marka seçerek tasarruf oranını değiştirmeniz söz konusu değildir. Tüm otogaz dönüşüm markalarında aracınızın motoruna uyumlu bir kit modeli vardır ve servis yetkilileri sizi bu konuda yönlendirecektir. Marka seçimini ise maliyet farkları gündeme geleceğinden ötürü size bırakacaklardır. Marka tercihi yaparken karşılaşacağınız fiyat farklılığı ürünün ithal veya yerli olmasından ve sahip olduğu marka değerinden kaynaklanır. Yakıt tasarrufu açısından herhangi bir fark yaratmayacakları için kendi bütçenizi göz önüne alarak istediğiniz markayı seçmekte özgür olacaksınız.

Otogazın benzinden daha tasarruflu olmasının nedeni ise otogazın litre fiyatının benzine göre daha düşük olmasıdır. Aslında aracınız LPG’ye geçiş ile birlikte benzine göre %15-20 arasında daha fazla yakıt harcayacaktır, ancak otogazın litre fiyatı benzin litre fiyatının neredeyse yarısı olduğu için toplam yakıt maliyetinden %40 oranında tasarruf sağlarsınız. Sektörü takip eden araç kullanıcıları bilir ki, tasarruf için geçen senelerde %30 seviyelerinden bahsedilirdi, ancak gelişen teknoloji sayesinde kitlerin daha az yakması yönünde çalışmalar yapıldığından tasarruf oranı da bu gelişmelerle birlikte arttı ve zaman geçtikçe artmaya da devam ediyor. Otogaz Tasarruf Hesabını Görmek için TIKLAYINIZ.

Otogaz Dönüşümü Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Otogaz dönüşümünü yaptırdıktan sonra, dönüşümü yapan firma tarafından size bazı belgeler sunulacaktır, bu belgelerle birlikte servisinizden sızdırmazlık onayını da talep edebilirsiniz. Çünkü değişen yasa gereği, yetkili LPG dönüşüm servisleri artık sızdırmazlık onayını verebilme yetkisine de sahiptir, bu size hem zaman kazandırır hem de 35 TL olan LPG sızdırmazlık raporu ücretini de vermekten kurtarır.
  • Otogaz dönüşümünü yaptırıp belgelerinizi ve sızdırmazlık raporunuzu aldıktan sonra TÜVTÜRK muayene istasyonuna giderek aracınıza muayene yaptırmanız gerekir.
  • Muayeneden sonra Trafik Şube’ye giderek ruhsatınıza aracınızın artık bir LPG’li araç olduğunu işletmeniz gerekir.
  • Otogaz dönüşümü sonrası dikkat etmeniz gereken en önemli husus 10.000 km. ‘de bir filtre değişimi yapmak olacaktır.

Otogaz dönüşümü konusunda aklınıza takılan tüm konularda bize ulaşabilirsiniz. Sizlerden gelen sorular, sizlere yardımcı olmak için oluşturduğumuz bunun gibi rehber niteliğinde içerikleri güncellememize ve içerik konularımızı zenginleştirmemize yardımcı olacaktır. İletişim bilgileri için TIKLAYINIZ.

Bizimle iletişim formumuz, telefon hatlarımız, sitemizdeki Canlı Destek penceremiz veya Whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Leave A Comment

Whatsapp Mesaj
Whatsapp Mesaj
Merhaba,
Yardıma mı ihtiyacın var?