Otogaz Dönüşümü Performans Kaybı Yapar Mı?

Otogaz dönüşümü sonrası yapılan anketlere göre kullanıcıların %70’i performans kaybı yaşamadığını, %30’u ise çeşitli seviyelerde performans kaybı yaşadığını bildirmiştir.

Otogaz dönüşümü sonrası iki tip kayıptan söz etmek gerekir. İlki hissedilir seviyelerde olmayan (%3-%5) performans kaybıdır, bu tür kayıplar kullanım esnasında hissedilmez ve özel cihazlar ile ölçülür. Diğeri, yanlış ve kalitesiz işçilik, araç teknolojisine uyumsuz kit seçimi, yanlış malzeme seçimi ve standartlara uygun olmayan yakıt seçimi kaynaklı yaşanan kayıptır. Bu tür kayıplardan korunmanın yolu doğru servis seçimidir. LPG dönüşümü her ne kadar günümüzde kolaylıkla gerçekleşiyor olsa da önemli bir karardır ve deneyiminden emin olduğunuz bir otogaz servisi ve otogaz markası ile yola çıkmak, bu karardan pişman olmamanızı sağlayacak en önemli faktördür.

Günümüzde kullanılan otogazların kalitesi nedeniyle aracınızın yakıtını LPG’ye dönüştürürken artık neredeyse hiç performans kaybı yaşamazsınız, karşılaşabilecek olası performans kayıpları (eğer kötü işçilik ve uyumsuz kit seçiminden kaynaklanmıyorsa) kazancınızın yanında neredeyse önemsiz kalacaktır.

Elde edeceğiniz tasarruf ve daha temiz bir yakıt kullanarak çevrenin korunmasına yapacağınız katkı, otogaz değişim sürecinde başarısından emin olduğunuz bir servisi seçmek konusunda ikna edici faktörlerden bir kaçıdır. Otogaz dönüşümü sürecinde herhangi bir sorun yaşamamak, ekstra bir maliyet kaybı veya performans sorunu ile karşılaşmamak istiyorsanız malzeme kalitesine, deneyimine, işçiliğine ve dönüşüm sonrası danışma ve bakım hizmetlerine güvenebileceğiniz bir servis ile yola çıkmak atacağınız en doğru adım olacaktır.

Mevcut benzinli motorlu araçların %95’inden fazlası yakıt enjeksiyonu olduğu ve iyi durumda olduğu sürece LPG’ye dönüştürülebilir. Dönüşüm öncesi inceleme esnasında araçların motorlarının iyi durumda olup olmadığı kontrol edilir. Eğer aracınızın benzinle çalışırken sorunları varsa, LPG ile de sorun yaşatabilir. Dolayısıyla dönüşüm öncesi detaylı bir inceleme, otogaz dönüşümü sonrası karşılaşılabilecek sorunları önceden tespit edip elimine etmek için büyük önem taşımaktadır.

Otogaz Dönüşümünü Neden Tercih Etmeliyim?

Otogazla çalışan otomobiller öncelikle ciddi oranda çevresel fayda sağlar: daha az CO2 ve daha az miktarda partikül emisyonu ile daha temiz hava sağlamada etkilidir. Otogaz, benzinle çalışan bir araca kıyasla CO2 emisyonlarında %15’e kadar anında azalma sağlar. Ayrıca, bir LPG tankının doldurulması sızdırmaya neden olmayan bir işlemdir, bu nedenle yakıt ikmali sırasında da çevreye zarar verilmemiş olur. Araç, benzin veya dizel ile doldurulurken, kimyasal buharlar atmosfere kaçabilir ve solunabilir. Otogaz kullanırken bu durum meydana gelmeyecektir.

Son teknoloji ürünü sıvı LPG sistemine sahip bir araç, LPG ile çalışırken benzine kıyasla en az eşit miktarda, sıklıkla da daha fazla güç üretir. Otogaz benzinden daha yüksek oktan oranına sahiptir, bu nedenle dönüştürülen motorlar daha sorunsuz çalışır. Bu aynı zamanda daha fazla güç çıkışı sağlayabilen, yakıt tüketimini ve emisyonları azaltabilen daha yüksek sıkıştırma oranlarına izin verir. Sıvı enjeksiyonlu LPG sistemleri, otomotiv LPG yakıt sistemi teknolojisindeki en yeni nesildir. LPG Otogaz ile eşit motor performansı, kusursuz sürüş kabiliyeti ve daha düşük egzoz gazı emisyonları ile birlikte önemli miktarda yakıt tasarrufu elde edersiniz. Yılda 30.000 km veya daha fazla yol yapıyorsanız, otogaz dönüşümü yatırımınızı iki yıl gibi bir süre içinde yani çok hızlı bir şekilde geri kazanırsınız. Bu süre, aracınızla ne kadar mesafe yaptığınıza ve dönüşüm maliyetine bağlı olarak değişecektir.

Otogaz dönüşümü ile yapacağınız maliyet tasarrufu yanında pek çok başka avantajla daha karşı karşıya kalacaksınız. Örneğin, LPG dönüşümü motor aşınmasını azaltır. Çünkü, LPG benzinden daha temiz yanar ve bu, egzozdan daha az emisyon ve motorda daha az karbon birikimi anlamına gelir. Bu birikim motoru aşındırır, dolayısıyla otogaz dönüşümü sayesinde aracınızın motorunun ömrü uzar.

Burada da kısaca özetlediğimiz gibi, otomobiliniz veya hafif ticari aracınıza otogaz dönüşümü düşünmek için birçok destekleyici neden vardır. Yakıt maliyetinden tasarruf, bakım sıklığı ve maliyetinde azalma, düşük emisyon oranları, güvenlik ve artan seyir menzili otogaz dönüşümü için ikna edici nedenlerdir.

Avantajları saymakla bitmeyen otogaz dönüşümü sonrasında sorunsuz kullanım için verilecek en önemli karar ise doğru servisi seçmek olacaktır. Performans kaybı yaşamamak için otogaz dönüşümü kararı aldıktan sonra işlemi yaptıracağınız servisi seçerken detaylı bir araştırma yapmalı, aklınızdaki tüm sorulara en net şekilde yanıt veren, aracınıza en uygun otogazı seçmek için detaylı inceleme yapan ve sizi süreç boyunca bilgilendiren bir servisle anlaşmalısınız. Şafak Otogaz, otogaz dönüşümü süresince yıllara dayanan deneyimi, yenilikçi yaklaşımı ve müşteri odaklılığı ile sizi hem rahat hem de güvende hissettirecektir.

Leave A Comment

Whatsapp Mesaj
Whatsapp Mesaj
Merhaba,
Yardıma mı ihtiyacın var?